Můžou se solární panely čištěním poškodit?

Ano, nesprávné metody čištění mohou nadělat více škody než užitku. S nevhodnými čisticími prostředky může dojít k tvorbě korozí skla nebo se nečistoty mohou při neodborném čištění pouze rozetřít po povrchu a panely poškrábat. Naše firma používá pouze profesionální techniku vyrobenou na fotovoltaické panely tak, aby je nepoškodila. Chemické přípravky nepoužíváme.

V jakých oblastech se panely nejvíce znečišťují?

Nejvíce znečištěné panely vídáme zejména v zemědělských oblastech, u továren a frekventovaných silnic. Dále pak ve městech a prašných krajinách. Nicméně existují názory, že se solární panely čistí deštěm, sněhem nebo vůbec. Jistě, záleží na typu panelů, sklonu a okolních podmínkách, ale naší odpovědí jsou mnoholeté zkušenosti ze zahraničí, kde je tato procedura naprosto běžnou záležitostí.

Je čištění panelů finančně výhodné?

Za nás jednoznačně, ale někdo se spoléhá na dodavatele FVE, někdo nechává FVE bez dozoru, někdo se o stará o FVE sám a někdo se spoléhá na profesionály. Rozhodnutí je jen na Vás. Nabídku Vám zpracujeme individuálně a ve všech případech bude částka za čištění nižší, než průměrná ztráta 10% výkonu v důsledku znečištění panelů (viz odborné články a studie). Další významnou výhodou je prodloužení životnosti vaší fotovoltaické elektrárny. A v neposlední řadě je náš servis preventivním opatřením každého zodpovědného hospodáře.

Kdy je nejvhodnější panely vyčistit?

V prvních 3 letech od instalace je nedostatečné čištění pravděpodobně méně viditelné, ale i tak doporučujeme všem zákazníkům začít s naším programem z preventivních důvodů co nejdříve a to 1x ročně. S čištěním začínáme s příchodem jara a fungujeme pouze do konce léta, tak nás neváhejte kontaktovat a zajistěte si termín co nejdříve – Kontaktujte nás